SPOTKANIE Z SANITARIUSZKĄ Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

- PANIĄ KATARZYNĄ NOWAKOWSKĄ PS. "KASIA"

W środę 2 października w 80. rocznicę upadku Powstania Warszawskiego uczniowie klas 1A, 1GA, 2A oraz uczniowie zainteresowani historią z klas IB mieli możliwość spotkanie z prawdziwym bohaterem - światkiem historii - Panią Katarzyną Nowakowską ps. "Kasia", jedynym żyjącym jeszcze powstańcem w Płocku. Dziękujemy za wspaniałą lekcję historii.

Porucznik Katarzyna Nowakowska ps. „Kasia”, żołnierz Armii Krajowej, w czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką 3. Batalionu Pancernego AK „Golski”. Każdą rocznicę powstania obchodzi uroczyście, najczęściej w Warszawie. 29 lipca wzięła udział w spotkaniu z prezydentem RP Andrzejem Dudą, które odbyło się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Katarzyna Rabińska (później Nowakowska) urodziła się w 1924 roku w Warszawie. Jej ojciec Stanisław, kawalerzysta, współtwórca Legionów Polskich i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, dowodził pułkiem w Rzeszowie. Przyjaźnił się z Władysławem Sikorskim. Pani Kasia i jej starsza o dwa lata siostra chodziły do prestiżowego żeńskiego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi. W ich mieszkaniu przy ulicy Natolińskiej 9 (kamienica prezydenta Wojciechowskiego) odbywały się wieczory przy fortepianie. Na koncertowym instrumencie utwory Chopina grali głównie goście. Nie tańczono, bo panowała żałoba, ale różne gry towarzyskie były dozwolone. Dom Rabińskich odwiedzali również koledzy siostry: Jan Bytnar, Tadeusz Zawadzki, Aluś Dawidowski z Gimnazjum Batorego, bohaterowie „Kamieni na szaniec”. Jak wspomina pani Kasia – chłopcy przynosili gazetki i w gronie rówieśników komentowali okupacyjną rzeczywistość. – Najwspanialsza rzeczą, którą można było wtedy zostać poczęstowanym – bo przecież wszystkiego brakowało – był chleb z marmoladą. Przed godziną policyjną wszyscy zebrani musieli wrócić do domu – opowiada.
Wciągnięta do konspiracji najpierw została łączniczką. Źródło: https://tp.com.pl/artykul/kochana-dzielna-kasia/663609

Link do wywiadu z Panią Nowakowską: https://plock.gosc.pl/doc/5742996.Zawsze-zylo-sie-Ojczyzna

Zapraszamy również zainteresowane klasy do zwiedzania w naszym szkolnym muzeum do 11 listopada wystawy poświęconej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która oparta jest na historii rodzinnej Pani por. Katarzyny Nowakowskiej, której ojciec współtworzył 2 Pułk Ułanów II Brygady Legionów.

Chętnych prosimy o kontakt z Panem Pawłem Felczakiem.